Nye krav til kjønnsbalanse i norske styrer Første januar 2024 innførte regjeringen som kjent nye krav til kjønnsbalanse i styrer for store og mellomstore selskaper. Se aksjeloven §§ 6-11 a, 6-11 b og 20-6, samt: Forskrift om overgangsordning for krav til kjønnssammensetning i styret i foretak. Reglene gjelder først de største foretakene. Dette måles i antall ansatte eller samlet drifts- og finansinntekter. Kravene innebærer minst 40 prosent kjønnsbalanse, med en gradvis innføring frem til 2028. Formålet er å øke kvinneandelen i norske styrer, som lenge har ligget på et lavt nivå. Hvem omfattes av de nye kravene? I første omgang gjelder kravene selskaper med over 100 millioner kroner i samlede drifts- og finansinntekter, noe som berører rundt 8 000 selskaper. Etter hvert vil regelverket utvides til å omfatte ca. 20 000 selskaper innen 2028. Gradvis innføring av kravene: De nye reglene for kjønnsbalanse innføres gradvis, hvorav en allerede er innført:
31. desember 2024: Foretak med over 100 millioner i drifts- og finansinntekter
30. juni 2025: Foretak med over 50 ansatte, som ikke har vært omfattet av kravene fra før
30. juni 2026: Foretak med over 30 ansatte, som ikke har vært omfattet av kravene fra før
30. juni 2027: Foretak med over 70 millioner i drifts- og finansinntekter, som ikke har vært omfattet av kravene fra før
30. juni 2028: Foretak med over 50 millioner i drifts- og finansinntekter, eller som har over 30 ansatte
Hva innebærer dette for selskapene? Beregninger viser at det vil bli behov for å rekruttere om lag 13 000 nye styrerepresentanter innen 2028. Dette krever en aktiv innsats fra selskaper for å finne kvalifiserte kvinnelige kandidater til styreverv. For selskaper med flere enn 200 ansatte gjelder det strengere krav til kjønnsbalanse blant ansattevalgte styremedlemmer. I mindre selskaper er kravene mer fleksible, men de sikrer fortsatt en gradvis økning av kvinneandelen. Konsekvenser ved manglende etterlevelse Dersom et selskap ikke oppfyller kravene til kjønnsbalanse, kan dette få alvorlige konsekvenser. Styret kan anses som ugyldig, og selskapet kan i ytterste konsekvens bli tvangsoppløst. Foretaksregisteret vil også kunne nekte registrering av nye styremedlemmer dersom kjønnskravene ikke oppfylles. Hva bør bedrifter gjøre nå?
For å sikre at selskapet ditt overholder de nye reglene, anbefales det å:
Kartlegge dagens kjønnsbalanse i styret
Aktivt søke etter kvalifiserte kvinnelige styremedlemmer
Planlegge for fremtidige styrevalg i henhold til de nye kravene, vi kan bidra i valgprosessen
Engasjere seg i nettverk og rekrutteringsprosesser for å finne egnede kandidater
Veien videre De nye kravene gir en mulighet til å øke mangfoldet, og styrke kompetansen i norske styrer. Ved å handle nå, kan selskaper ikke bare unngå sanksjoner, men også bidra til en mer likestilt og bærekraftig næringslivsstruktur. Skal du på reise til utlandet i sommer og støter på noen problemer? - Vi kan bistå deg. Advokatfellesskapet Lovende opplever en økende etterspørsel av internasjonal karakter. Vår internasjonale tilnærming utformes kontinuerlig for på beste måte å imøtekomme våre klienters behov. Vårt advokatkontor bistår både norske privatpersoner og norske virksomheter internasjonalt, og vi representerer selskaper som opererer i, eller ønsker å etablere seg i Norge. Våre advokater har bred arbeidserfaring fra store internasjonale organisasjoner og jurisdiksjoner utenfor Norge, herunder EU, Interpol, OSSE, FN og Europarådet. I tillegg til deler av sin utdanning fra utenlandske universitet. I Spania har vi et godt samarbeid med CRAMER Advokater S.L. Samarbeidet gir utveksling av faglig kunnskap på tvers av landegrensene, i tillegg til rask og enkel tilgang for våre klienter.
Med ønsker om en god sommer!